Rektör Çarıkçı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Birinci Meclisimizin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920, milli iradeyi her türlü gücün üstünde tutan milletimiz için milli irade dışında hiçbir yönetimin, hiçbir vesayetin tanınmayacağının ve tam bağımsızlık yolunda ilerleyeceğimizin kesin ilanıdır. “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir!” şiarıyla istiklal ve istikbal mücadelesini bugün bile sürdüren aziz milletimiz için bundan tam 102 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, vatan sevgisinin, her koşulda birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin timsali, bugünkü özgürlüğümüzün de güvencesidir.

Bu bayramı Gazi Mustafa Kemal başta çocuklarımız olmak üzere tüm dünya çocuklarına da verdiği değerin bir tezahürü olarak da gördüğümüzden çocuklara armağan edilen bu anlamlı günde Süleyman Demirel Üniversitesi olarak bizler de büyük, güçlü, tanınırlığı yüksek ve istikrarlı bir Türkiye için gelecek nesilleri yetiştirmenin gururunu yaşıyor; sorumluluğunu taşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kurucu Birinci Meclisimizin aziz kahramanlarını saygıyla yâd ediyor; Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bugüne dek hizmet etmiş tüm milletvekillerimize de şükranlarımı sunuyorum. Bayramın sahibi tüm çocuklarımızın da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.

Prof. Dr. İlker Hüseyin ÇARIKÇI

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü

Yayın Tarihi: 23/04/2022
Okunma Sayısı: 38