Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü'nden I. Uluslararası Shakespeare Festivali kapsamında Önemli Temaslar

Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü'nden I. Uluslararası Shakespeare Festivali kapsamında Önemli Temaslar

Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ömer Şekerci ve Arş. Gör. İlker Özçelik 20-30 Nisan 2018 tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Shakespeare Festivali kapsamında çeşitli temaslarda bulundu.

Heyet ilk olarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'u makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu ve planlanan etkinlikle ilgili bilgi verdi. Daha önce kendisinin de Devlet Tiyatroları tarihinde ilk defa W. Shakespeare ve A. Chekhov'un yer aldığı "Klasik Oyunlar Haftası" düzenlediğini belirten Mustafa Kurt sözlerine şöyle devam etti: Öncelikle başta ögrenci ve ögretim elemanları olmak üzere bölümünüzü, fakültenizi, üniversitenizi ve şehrinizi bu önemli festivalden dolayı kutluyorum. W. Shakespeare hiç şüphesiz ki dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ozanlarındandır. 400-450 yıl önce yazdığı eserler sanki bugün kaleme alınmışcasına günümüze ışık tutuyor ve rehberlik ediyor. Türkiye'de W. Shakespeare ile ilgili düzenlenecek ilk büyük etkinlik olma özelliği taşıyan bu önemli festivale Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü olarak elimizden gelen bütün desteği vermekten büyük bir mutluluk duyacağız. 

Samimi bir havada geçen görüşme neticesinde 20-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi evsahipliğinde gerçekleşecek Uluslararası Shakespeare Festivali'ne Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün de destek vermesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Bu görüşmenin hemen ardından ziyaret edilen Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğretim Elemanı Erdal Küçükkömürcü daha önce kendisinin de rol aldığı W. Shakespeare'den Soneler adlı tek perdelik temsilin festivale özel olarak yeniden yorumlanabileceğini ve oynanabileceğini belirtti.

 

Yayın Tarihi: 01/02/2018
Okunma Sayısı: 872